Felhasználói eszközök

Eszközök a webhelyen


tanszek:oktatas:informacios_rendszerek_integralasa:uezenet_kezelo_rendszerek

Különbségek

A kiválasztott változat és az aktuális verzió közötti különbségek a következők.

Összehasonlító nézet linkje

Következő változat
Előző változat
tanszek:oktatas:informacios_rendszerek_integralasa:uezenet_kezelo_rendszerek [2023/04/25 17:21]
knehez létrehozva
tanszek:oktatas:informacios_rendszerek_integralasa:uezenet_kezelo_rendszerek [2023/05/04 21:02] (aktuális)
knehez [Üzenetek életciklusa]
Sor 18: Sor 18:
  
 Az **AMQ** modell egy nagyon hatékony és rugalmas modell, amely a hatékony üzenetkommunikáció mellett a //​skálázhatóságot//​ és a //​kézbesítés megbízhatóságát//​ is támogatja. Az AMQ modell több szabványosított funkcióval is rendelkezik,​ például a biztonsági mechanizmusokkal,​ a //​tranzakciókezeléssel//​ és //egyszeri kézbesítési lehetőséggel//​. Az **AMQ** modell egy nagyon hatékony és rugalmas modell, amely a hatékony üzenetkommunikáció mellett a //​skálázhatóságot//​ és a //​kézbesítés megbízhatóságát//​ is támogatja. Az AMQ modell több szabványosított funkcióval is rendelkezik,​ például a biztonsági mechanizmusokkal,​ a //​tranzakciókezeléssel//​ és //egyszeri kézbesítési lehetőséggel//​.
 +
 +===== Hasonlóság az email kezeléssel =====
 +
 +  * az //​üzenetsor//​ olyan, mint egy //​levelesláda//​
 +  * a fogyasztó vagy címzett megfelel a email kliensnek
 +  * az "​Exchange"​ olyan szerepet tölt be, mint a MTA (mail transfer agent), ami megvizsgálja a leveleket és a tartalmuk alapján dönt a továbbításról egy beépített szabálybázis felhasználásával.
 +  * a //routing key// - útvonalválasztó kulcs, olyan mint a To: Cc: vagy Bcc címek
 +  * a //binding// az MTA útvonalválasztó táblájának felel meg logikailag
 +
 +Az AMPQ implementáció,​ üzenetsorokat,​ exchange-eket,​ bindig-eket futási időben létrehozzák és módosíthatóvá is teszik.
 +
 +===== Üzenetek életciklusa =====
 +
 +Az AMQP üzenetek életciklusa az üzenet küldője (Publisher) és az üzenet címzettje (Consumer) közötti kommunikáció során több fázisra osztható. Az alábbiakban nézzük meg az AMQP üzenetek életciklusának fontosabb fázisait:
 +
 +  * Kiadás (Publishing):​ Az üzenet küldője (Publisher) létrehozza az üzenetet és továbbítja azt a címezhető objektumokhoz (Exchange), amelyek felelősek az üzenet továbbításáért az üzenetsorokba (Queue). Egyszerűbb esetekben közvetlenül az üzenetsorok is megcímezhetők.
 +
 +  * Továbbítás (Routing): Az Exchange az üzenet címzettjei (Consumers) által megadott szempontok (kulcsok) alapján továbbítja az üzeneteket az egyes üzenetsorokba.
 +
 +  * Tárolás (Storing): Az üzenetek tárolásra kerülnek az üzenetsorokban,​ amíg a címzett el nem éri azokat.
 +
 +  * Fogyasztás (Consuming):​ Az üzenet címzettje (Consumer) eléri az üzenetet a megfelelő sorból, és feldolgozza azt.
 +
 +  * Visszaigazolás (Acknowledgment):​ A Consumer visszaigazolja az üzenet feldolgozását,​ hogy az Exchange tudja, hogy az üzenet sikeresen átment a Consumerhez.
 +
 +  * Törlés (Deletion): Az üzenetet törlik az üzenetsorból,​ hogy ne kerüljön újra feldolgozásra.
 +
 +Az AMQP üzenetek életciklusa biztosítja az üzenetek megbízható továbbítását az alkalmazások között, valamint lehetővé teszi a szigorú szabályok alapján történő üzenetkezelést,​ például az üzenetek visszautasítását,​ az üzenetek késleltetését és az üzenetek újraküldését,​ ha azok nem érnek célba az első próbálkozásra. Un. '​halott levél'​ csatornát (DLQ/DLX) is létre lehet hozni, amibe automatikusan belekerülnek a kézbesítetlen vagy visszautasított üzenetek.
 +
 + 
tanszek/oktatas/informacios_rendszerek_integralasa/uezenet_kezelo_rendszerek.1682443314.txt.gz · Utolsó módosítás: 2023/04/25 17:21 szerkesztette: knehez